Mamy dla Was, drodzy czytelnicy, wielką niespodziankę. W katalogu Virtualo.pl można teraz znaleźć książki wydane przez Wydawnictwo Znak. Jest tyle wspaniałych książek do wyboru. Nie sposób nadążyć za nimi wszystkimi. Przygotowaliśmy listę pięciu książek Wydawnictwa Znak, które powinniście przeczytać w pierwszej kolejności.

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, założony w 1959 roku, od ponad 60 lat przybliża czytelnikom twórczość takich autorów jak Wiesław Mądry, Zadie Smilowski, Yosif Brodsky J. M. Coetzee Marek Krajewski Mario Vargas Llosa Derek Walcott W. H. Auden Samuel Beckett. W portfolio wydawnictwa znajdują się również powieści dla młodszych czytelników, fantastyka historyczna, kryminał (pod kierownictwem Normana Davisa) oraz moralitety. Odkryj najlepsze książki, od których możesz zacząć swoją przygodę ze Znakiem.

Wiesław Mośliwski, Traktat o łuskaniu fasoli

Za tę powieść Wiesław Myśliwski otrzymał w 2007 roku Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Literacką Nike. W monologu do nieznanego nieznajomego narrator zastanawia się nad całym swoim życiem. Na ile jego życie ukształtowały własne działania, a na ile traumy dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Powieść Myśliwskiego to medytacja nad rolą, jaką w życiu człowieka odgrywa los i przypadek. Piękna, mądra książka, do której będzie się chciało wracać.

Joanna Bator Chmurdalia

Joanna Bator - kolejna laureatka Nike na naszej liście. Polecamy powieść, która powstała dwa lata przed Ciemnością, prawie nocą. Czytelnicy na lubimyczytac.pl ocenili ją jako powieść o przemianach i poszukiwaniu. Skupia się też na idei, że nawet najbardziej nieprawdopodobne scenariusze są możliwe. Jest tu wiele postaci, wątków i przeplatających się historii. Momentami miałam wrażenie, że się pogubię, ale każda postać ma swoje miejsce w książce i żadna historia nie jest zbędna. (Andrzej, lubimyczytac.pl)

Donna Tartt Szczygieł

Mieliśmy już dwóch laureatów Nike, czas na.... Pulitzera! Szczygieł Donny Tartt był powieścią nagrodzoną Pulitzerem. Zdobyła Andrew Carnegie Medal for Excellence in Fiction, nagrodę Malaparte i była nominowana do ALA Notable Books, Women's Prize for Fiction, National Book Critics Circle Award i Women's Prize for Fiction. The New York Times uznał ją za najlepszą książkę 2013 roku, a wiele innych mediów opiniotwórczych umieściło ją na swoich listach najlepszych powieści. Autorka została również nazwana Nowym Dickensem. Powieść, która doczekała się ekranizacji w 2019 roku, opowiada historię Theo Deckera - młodego nowojorczyka, którego matka ginie w ataku terrorystycznym w Metropolitan Museum of Art. Ta książka to lektura obowiązkowa!

Jojo Moyes Moje serce w dwóch światach

Wydawnictwo Znak wydaje znakomitą literaturę obyczajową. Na krótkie wakacyjne wieczory polecamy powieść autorstwa wielokrotnie nagradzanej i bestsellerowej pisarki Jojo Moyes. W tej książce powraca ona do bohaterów swoich poprzednich książek: filmowego hitu Zanim się pojawisz i fenomenalnego sequela Kiedy odszedłeś. Głównym bohaterem Mojego serca w dwóch światach jest Nowy Jork. Wieżowce, restauracje z urokiem, oświetlone aleje i ludzie w ruchu. Miasto, w którym spełniają się marzenia.

John Douglas Łowca umysłów

Czy znacie serial Netflixa "Mindhunter"? Bez względu na odpowiedź, koniecznie musicie przeczytać książkę o tym samym tytule. John Douglas, wybitny profiler FBI, opisuje w niej sprawy, nad którymi pracował i umysły przestępców, do których musiał "wejść", aby złapać złoczyńców. Ta książka sprawi, że twoja krew stanie się zimna.

Tak właśnie robię. Kiedy jestem w tłumie w centrum handlowym, staram się znaleźć ofiarę. Próbuję określić, kto będzie najłatwiejszy do schwytania. Muszę doświadczyć tego samego dreszczyku emocji, co polująca bestia.