Dzień 16 stycznia 2021 roku był historyczną datą. Grupa Nepalczyków zdobyła ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Nepalski zespół osiągnął szczyt K2 o godzinie 17:00 (13:00 czasu polskiego) - 30 lat po tym, jak Polacy zdobyli górę zimą. Dla uczczenia tego niezwykłego wyczynu zestawiliśmy zbiór książek o zdobywcach, którzy wspięli się na najwyższe góry świata.

Kukuczka. Historia najsłynniejszego polskiego himalaisty

Drugi człowiek i pierwszy Polak, który zdobył ośmiotysięczniki. Jak niewysoki, małomówny chłopak ze Śląska, elektryk po szkole zawodowej, stał się "wielki"? Autorzy mieli do dyspozycji bogaty materiał - zapiski i książki z dziennika Kukuczki, rozmowy z Cecylią Kukuczką, wywiady z członkami z wypraw, w których Kukuczka brał udział itp. Autorzy stworzyli intrygujący portret człowieka niezłomnie dążącego do celu, pełnego sprzeczności, zdającego sobie sprawę, że z niczym i z nikim nie można się w życiu pogodzić. Z jego młodości, naznaczonej czającą się w pobliżu śmiercią, autorzy odmalowali fascynujący obraz człowieka, który mimo wszelkich przeciwności dąży do celu. Miał 23 lata, gdy stracił pierwszego przyjaciela, kolegę alpinistę. W 1989 roku, w wieku czterdziestu lat, spadł z południowej strony Lhotse. Była to chyba najtrudniejsza próba alpinistyczna. W ostatnim dniu życia napisał w swoim dzienniku dwa słowa, które były zastanawiające: Paradise-Paradise... Grób jest pusty, nie znaleziono ciała!

Kurtyka. Sztuka wolności

Bernadette McDonald jest cenioną na całym świecie autorką górską. Namówiła go do napisania biografii o polskim himalaiście, który przez całe życie unikał rozgłosu. Tak napisana książka odbiła się szerokim echem. Zdobyła nagrody National Outdoor Book Awards 2017 w kategorii Historia/Biografia oraz Banff Mountain Book 2017 International Mountain Literature Competition. Pozycja ta spodoba się zarówno miłośnikom wspinaczki, jak i wszystkim czytelnikom, którzy chcą sięgnąć nieba i marzą o górskich krajobrazach.

Krzysztof Wielicki. Piekło nie chciało mnie

Kortko & Pietraszewski napisali kolejną znakomitą biografię polskiego himalaisty. Krzysztof Wielicki, obok Reinholda Messnera i Wojtka Kurtyki, jest legendą himalaizmu. Zimą 1980 roku jako pierwszy człowiek zdobył Mount Everest (wraz z Leszkiem Cichym). Jako pierwszy człowiek wszedł na Lhotse, samotnie i w gorsecie (który musiał nosić ze względu na uraz kręgosłupa). Na Kanczendzongę wszedł również zimą (w 1986 roku wraz z Jerzym Kokuczką). Polacy, którzy zdobywali najwyższe szczyty zimą, nazywani byli lodowymi wojownikami. "Mam szczęście, bo żyję". tak mówi Krzysztof Welicki, wspinacz uznawany za jednego z największych w historii himalaizmu.

Przeżycie. Moja tragedia na Nanga Parbat

Tę tragedię odczuła cała Polska. W 2018 roku Tomasz Mackiewicz, Elisabeth Revol i inni zdobyli szczyt Nanga Parbat zimą. Nie dane im było zbyt długo cieszyć się swoim niezwykłym osiągnięciem. Mackiewicz w drodze powrotnej doznał choroby wysokościowej. Revol sprowadziła go do szczeliny około 800 metrów poniżej szczytu, gdzie pozostał na zawsze. "Zamarzam, chcę odpocząć". W swoich ostatnich słowach powiedział: "Jest mi zimno, chcę odpocząć". Francuzka ujawnia w tej książce swoje wspomnienia w formie intymnego wyznania.

Historia Revol może być historią najbardziej brawurowej akcji ratunkowej w historii Himalajów. Adam Bielecki Jarosław Botor Denis Urubko Piotr Tomala i inni członkowie Narodowej Zimowej Wyprawy K2 w rekordowym tempie wspięli się na Nangę, by ratować swoich kolegów. Revol została uratowana przez nich.

Erhard Loretan. Ryczące ośmiotysięczniki

Erhard Loretan to szwajcarski himalaista, który był partnerem wspinaczkowym Wojtka Kurtyki. Stał się legendą zanim jeszcze zdobył Koronę Himalajów czy Karakorum. Jako jeden z pierwszych zaadaptował do himalajskich warunków styl alpejski, w którym mała grupa wspinaczy minimalizuje potrzebny sprzęt i czas potrzebny na zdobycie szczytu. Nie używają oni również tlenu. Ta metoda wspinaczki doprowadziła do rekordów prędkości. Loretan w 1986 roku zdobył łącznie 38 szczytów w zaledwie 19 dni. Kilka lat później zdobył 13 północnych ścian w Alpach Berneńskich w ciągu 13 dni. Był skromny i przyznał, że mimo swoich niezwykłych osiągnięć nie chce rywalizować z innymi alpinistami.