Kiedyś szokowały, trafiały na listy ksiąg zakazanych, a nawet były przyczyną morderstw i zamachów. Czy dziś te same tytuły wzbudzają równie wiele kontrowersji? Poznaj 6 książek, których nie będziesz chciał zignorować.

Lolita

Lolita Vladimira Nabokova była kiedyś skandaliczna, kontrowersyjna i zakazana. Dziś jest arcydziełem. Mimo upływu czasu, zmian społecznych i kulturowych, wciąż wywołuje dyskusje. To opowieść o wypaczonej miłości, pedofilii i kazirodztwie. To historia czterdziestoletniego profesora literatury, który zakochuje się w dwunastoletniej dziewczynce i aby się do niej zbliżyć, zostaje jej ojczymem. Najbardziej znana powieść Nabokova. Obecnie weszła do kanonu, a Stanley Kubrick dostrzegł potencjał dzieła i nakręcił jego filmową wersję.

Rzeźnia numer 5

Kurt Vonnegut, amerykański pisarz, jest najbardziej znany ze swojej powieści Rzeźnia nr 5. Jego twórczość była silnie inspirowana traumatyczną przeszłością - bankructwem rodziny, walką na froncie europejskim podczas II wojny światowej i śmiercią matki. Vonnegut spędził 20 lat próbując napisać o bombardowaniu Drezna i swoich wojennych doświadczeniach. W końcu powstała Rzeźnia numer pięć, książka, która była wielokrotnie usuwana z bibliotek i cenzurowana za niepokojąco niekonwencjonalne przedstawienie wojny, jej dramatu i okrucieństwa. Powieść jest mieszanką science-fiction i czarnego humoru, co nie wszystkim przypadło do gustu.

Szatańskie wersety

Szatańskie wersety Salmana Rushdiego, brytyjskiego autora indyjskiego pochodzenia, to kolejne arcydzieło, które zostało zakazane. Powieść została zainspirowana życiem Mahometa, a tytuł Szatańskie wersety odnosi się do wersetów dodanych do Koranu po śmierci Proroka. Książka wywołała silną reakcję środowisk muzułmańskich. Doprowadziło to do wydania przez ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego fatwy - kary śmierci dla autora i wszystkich osób związanych z jej publikacją. Chomeini ogłosił w przemówieniu transmitowanym przez irańskie radio państwowe, że "autor Szatańskich wersetów, które są sprzeczne z islamem i Prorokiem, a także ci, którzy są świadomi ich treści, zostają niniejszym skazani na śmierć". Szatańskie wersety przyczyniły się do śmierci kilkunastu osób, w tym japońskiego tłumacza Rushdiego. Pierwszy polski wydawca książki, Phantom Press, zdecydował się nie ujawniać informacji o wydawcy i tłumaczu w tytule książki.

Uległy

Jak wyglądałby świat, gdyby kandydat Bractwa Muzułmańskiego wygrał wybory prezydenckie we Francji? Futurystyczna powieść Michela Houellebecqa Submission przedstawiała podobną wizję niedalekiej przyszłości. Dzieło to zostało mocno skrytykowane jeszcze przed premierą. Houellebecq idzie pod prąd i prowokuje, opowiadając historię o tym, jak muzułmanie przejmują kontrolę nad społeczeństwem pozbawionym moralności. Pisarz i pozycja zostali oskarżeni o tworzenie wrogiej atmosfery wobec islamu. W dniu premiery książki w 2015 roku doszło do ataku na paryską redakcję Charile Hebdo.

Malowany ptak

Trudno zdecydować, co jest bardziej kontrowersyjne w Malowanym ptaku Jerzego Kosińskiego - treść książki czy jej tło. Główny bohater, chłopiec pochodzenia cygańskiego i żydowskiego, wędruje przez Europę Środkową w czasie II wojny światowej. Jest samotny, torturowany i prześladowany. Autor nie oszczędził bohaterowi bólu i cierpienia, wytykając jednocześnie wady naszego narodu. Mieszkańcy miasteczka, do którego trafia chłopiec, to obraz degeneracji i dewiacji. Drugą ciemną stroną powieści jest fakt, że wiele środowisk kwestionowało autorstwo Kosińskiego, oskarżając go o plagiat i ghostwriting.

Rydzyk z przyjaciółmi Krętymi ścieżkami

Jakie jest pochodzenie rodzinne i zawodowe ojca Rydzyka? Jak zwykły chłopak z Olkusza stał się tak wpływową osobą? Dzięki komu w latach 90. mógł stworzyć Radio Maryja? Na kim mógł polegać, gdy uruchamiał Telewizję Trwam? Rydzyk i Przyjaciele odpowiada na te i wiele innych intrygujących pytań. Kręte ścieżki Tomasza Pieniążka. Nie po raz pierwszy prześwietla on osoby publiczne. W podobnej konwencji pisał wcześniej o Antonim Macierewiczu, Mateuszu Morawieckim czy Andrzeju Dudzie.