Klasyka literatury - często kojarzy się z lekturami szkolnymi, które są znienawidzone i interpretowane na wiele różnych sposobów. Jeśli przeczytamy je poza kontekstem szkoły, okaże się, że są to powieści i opowiadania, które zachwycają nas od pierwszej strony. Literatura klasyczna również poszerza horyzonty i zwiększa wiedzę czytelniczą, promując przy tym ponadczasowe wartości. Oto 10 klasyków, które warto przeczytać.

Hamlet

Hamlet Williama Szekspira, najpopularniejsza sztuka dramatopisarza, to arcydzieło literatury światowej. Dzieło powstało na przełomie XVI i XVII wieku, ale do dziś jest podstawą repertuaru teatrów, oper i kin na całym świecie. Hamlet, duński książę, to temat, o którym można rozmawiać z każdym i w każdym języku. Każdemu znana jest uniwersalność ludzkiej tragedii, trudności w podejmowaniu decyzji. Sztuki Szekspira poruszają takie tematy jak śmierć, zemsta, zdrada, namiętność, które zmuszają czytelnika do myślenia. Ta tragedia to mile widziana odmiana od łatwych książek, które nie wymagają głębokiego skupienia.

Solaris

Solaris, autorstwa Stanisława Lema, to klasyka science fiction. Ta niepozorna opowieść, napisana w latach 60. i obejmująca całe dekady, okazała się czymś więcej niż tylko próbą podjęcia tematu istot pozaziemskich i alternatywnych rzeczywistości. Solaris Stanisława Lema to traktat o miejscu człowieka we wszechświecie. Zmusił nas również do postawienia pytania o granice ludzkiego poznania, a także o możliwość kontaktu ludzkości z inną cywilizacją.

Duma i uprzedzenie

Duma i Uprzedzenie autorstwa Jane Austen to świetny przykład na to, że książki sprzed dwóch wieków mogą być bardziej wciągające niż współczesne bestsellery. Powieść obyczajowo-społeczna Austen z 1813 roku mimo swojego wieku cieszy się niesłabnącą popularnością. Autorka przedstawia czytelnikowi rodzinę Bennetów, która ma pięć córek do wydania za mąż. Czyni to w sposób lekki i humorystyczny. W powieści znajdują się odniesienia do obyczajów społecznych, hierarchii społecznej i innych tematów. Powieść jest pełna emocji ze strony bohaterów. Trudno jest się oddzielić od tej historii.

Rebecca

Stephen King, niekwestionowany król horroru, przyznaje, że Rebeka była jedną z jego najważniejszych książek. Musi być w tym trochę prawdy. Rebeka to bestsellerowa książka brytyjskiej autorki Daphne du Maurier. Została wydana w 1938 roku. Du Maurier stworzyła atmosferę mroku i gotyku, w której umieściła wyraziste i niesztampowe postacie. Głównym bohaterem opowieści jest młoda kobieta Maxim de Winter, którą poznaje w Monte Carlo. Nieoczekiwanie wychodzi za mąż za Maksyma de Winter i wprowadza się do jego wielkiej posiadłości. Ma do dyspozycji całą służbę. Duch Rebeki, byłej pani de Winter, jest słyszany w każdym zakątku Manderley, jak również we wspomnieniach i rozmowach między służącymi. To pełna tajemnic historia miłosna, która doczekała się adaptacji scenicznej i wersji filmowej na Netflixie.

Mały Książę

Mały Książę, podobnie jak Hamlet to książka, o której można rozmawiać z każdym i w każdym języku. Opowieść Antoine'a de Saint-Exupery'ego, traktująca o miłości, lojalności, prawdziwej przyjaźni i hierarchii wartości, została przetłumaczona na ponad 300 języków. Powszechnie uważa się, że Mały Książę to książka dla dzieci. Jednak nie mogłoby to być dalsze od prawdy. Exupery miał nadzieję odwołać się do tego wewnętrznego dziecka w każdym dorosłym, a także zwrócić uwagę na relacje międzyludzkie i odpowiedzialność wobec innych.

1984

George Orwell napisał wiele klasyków. Ale Rok 1984 jest tym, który należy przeczytać w pierwszej kolejności. Powieść ta była na krótko zakazana w krajach komunistycznych. Po raz pierwszy została opublikowana w 1949 roku i jest opowiadana z tej perspektywy. Winston Smith jest głównym bohaterem i członkiem Partii Zewnętrznej. Pracuje również dla Ministerstwa Prawdy. Działa w świecie trzech klas: wyższych urzędników partyjnych, szeregowych członków partii i proli. Jest to świat kontrolowany przez Wielkiego Brata, który karze myślenie i bunt.

W marcu tego roku ukazało się nowe tłumaczenie, w którym Wielki Brat został zastąpiony przez Big Brothera. Nowe wydanie można nabyć jako ebook lub audiobook, ze ścieżką dźwiękową autorstwa Tymona Tymańskiego. Na naszym blogu pisaliśmy o tej produkcji we wpisie Przerażeni 1985 rokiem? Poznaj inne książkowe dystopie.

Arsene Lupin

Trudno byłoby polubić bohatera, który był włamywaczem i złodziejem, zawodem wątpliwym etycznie. Arsene to zupełnie inna historia. Maurice Leblanc, francuski pisarz, uczynił Arsene'a Lupina bohaterem kilku swoich powieści i opowiadań. Arsene, dżentelmen-włamywacz, książka składająca się z ośmiu nowel, jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej klasycznych książek o Arsene. Charyzmatyczny złodziej dżentelmen wodzi wszystkich za nos i ujmuje swoją inteligencją. To historie pełne zwrotów akcji, ciekawych dialogów i humoru. Przygody Arsene'a były wielokrotnie adaptowane na potrzeby teatru i telewizji. Teraz można obejrzeć unowocześnioną wersję opowieści stworzoną dla Netflixa (w roli głównej Omar Sy).

Wichrowe Wzgórza

Wichrowe Wzgórza, osadzone w XVIII i na początku XIX wieku w Anglii, pokazują, że każdy ma prawo do miłości. Jednak nie zawsze jest to oczywiste. Emily Bronte jest najmłodszą z sióstr Bronte i wplata w swoją powieść tragiczną historię miłosną. Książka została określona jako ponura, brutalna i przygnębiająca. Wichrowe Wzgórza, pomimo swojej ponurej i brutalnej oceny, są obecnie uważane za jedną z najlepszych historii miłosnych. Przedstawia zakazane uczucie, przez które bohaterowie skazani są na cierpienie. Nawet ci, którzy niełatwo wzruszają się historiami, będą nią poruszeni.

Zbrodnia i kara

Zbrodnia i kara to arcydzieło fikcji psychologicznej i studium psychologii kryminalnej. Powieść Fiodora Dostojewskiego to lektura obowiązkowa. Rodion Raskolnikow to były student prawa, który z powodu swoich problemów finansowych morduje bogatego lichwiarza. Twierdzi, że zbrodnie na "wszach", czyli zwykłych ludziach, są moralnie dopuszczalne. Morderstwo odbiera mu jednak racjonalność - bohater popada w obłęd. Śledzenie losów Raskolnikowa w realistycznie przedstawionym, brudnym Petersburgu to wyjątkowe doświadczenie.

Jądro ciemności (Heart of Darkness)

Jądro ciemności autorstwa Josepha Conrada to klasyka, która jest omawiana w anglojęzycznych szkołach na całym świecie. Historia zaczyna się niewinnie od opowieści snutej na łodzi, ale niech to nie zmyli czytelnika. W miarę rozwoju akcji autor zabiera czytelników w głąb Afryki i ukazuje historię pełną kontrastów. Książka oparta jest na doświadczeniach autora - jego pobytu w Kongo. Conrad, który był świadkiem niesprawiedliwości, masowych okrucieństw i korupcji, dał upust swoim uczuciom w Jądrze ciemności. Dzieło przepełnione jest symboliką i metafizyką.

Klasyczne powieści i opowiadania oddają klimat epoki i obyczajów. Dzięki nim możemy spojrzeć na pewne sprawy z dystansem. Warto ponownie sięgnąć po klasyczne powieści, opowiadania i dramaty, które już przeczytaliśmy, by za każdym razem znaleźć coś nowego. Wraz z wiekiem zmieniają się nasze poglądy, tak samo zmieniają się nasze opinie o klasykach literatury.