Czas pandemii miał pozytywny wpływ na czytelnictwo w Polsce. Badania IMAS International pokazują, że 35% więcej Polaków czytało książki po izolacji, a 17% więcej kupiło książki w 2020 roku w porównaniu do 2019 roku. Można mieć nadzieję, że ta pandemia stworzy trwałe nawyki czytelnicze zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Te nawyki będą rosły z każdym rokiem. Wciąż jest wiele osób, w tym młodsze pokolenia, które należy zachęcać do czytania. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twoje dzieci będą Ci wdzięczne za rozpalenie w nich miłości do czytania w przyszłości.

Wczesne czytanie książek

Czytanie dziecku od najmłodszych lat jest istotną częścią rozwijania w nim pozytywnego nawyku czytania. Kiedy należy zacząć? Nigdy nie jest za wcześnie. Aby oswoić dziecko z dźwiękiem swojego głosu, wielu rodziców zaczyna czytać swoim maluchom jeszcze przed ich narodzinami. Ma to pozytywny wpływ na ich rozwój.

Czytanie książek maluchowi będzie skarbem, gdy będzie starszy i zacznie gaworzyć. A nawet gdy będzie starszy i powie swoje pierwsze zdania i użyje słów, czytanie mu będzie wspaniałym prezentem. Czytanie pomaga dziecku uczyć się języka, poprawnej wymowy słów i budowania złożonych zdań. Wzmacniana jest również więź między dzieckiem a rodzicami. Czynność ta ma znaczący wpływ na rozwój emocjonalny i umysłowy dziecka. Czytanie książek dzieciom w młodym wieku przygotowuje je do samodzielnego czytania. Dzięki temu rodzice mogą mniej skupiać się na tym, jak zachęcić dziecko do czytania.

Pisanie dla dzieci

W księgarniach znajdziemy szeroki wybór ciekawych książek dla dzieci. Wiele z nich zostało napisanych przez autorów dla ich własnych maluchów. Historie stały się tak popularne, że są teraz publikowane dla szerszej publiczności. Najpiękniejsza literatura to ta napisana z miłością dla kogoś, na kim nam zależy, zwłaszcza dla małego dziecka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzic spędził trochę więcej czasu ze swoim dzieckiem i napisał dla niego historię, którą chętnie przeczyta.

Wybieranie, kupowanie i wspólne czytanie książek

Rytuały mogą łatwo pomóc w zaszczepieniu w dziecku nawyku regularnego czytania. Korzystne jest wspólne chodzenie do księgarni. Można zacząć od kupowania jednej książki tygodniowo. Kiedy zarówno maluch, jak i rodzic coś wybiorą, będzie to dla nich okazja do porozmawiania o swoich wyborach. Inną ceremonią byłoby czytanie książki w określonym dniu, a następnie dzielenie się spostrzeżeniami na temat postaci lub wydarzeń w książce.

Oddzielne kieszonkowe na książki

Własne książki czyta się znacznie wygodniej - i nie trzeba ich oddawać po kilku tygodniach lub dniach. Świetnym pomysłem jest przyznanie dziecku określonej kwoty pieniędzy, którą może przeznaczyć wyłącznie na zakup książek. Możliwość regularnego kupowania literatury zachęci młodego czytelnika do czytania. Jeśli martwisz się o pieniądze wydawane na książki, możesz podarować dziecku voucher Virtualo. Uzdolnione dziecko może wybierać spośród interesujących je e-booków, audiobooków czy czasopism z dziedziny e-prasy. Publikacje można przeglądać na dowolnym urządzeniu, w tym smartfonie, tablecie czy laptopie, a także e-czytniku, odtwarzaczu MP3 czy e-czytniku.

Zachęć swoje dziecko do słuchania audiobooków

Zachęcenie niechętnych dzieci i nastolatków do czytania książek może być niezwykle trudne. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem może być zaoferowanie im książek w formacie MP3. Audiobooków można słuchać w dowolnym momencie, czy to w autobusie do szkoły, czy w samochodzie z rodzicami. Można ich również słuchać podczas samotnej zabawy, sprzątania pokoju lub sprzątania. Lektorzy są w stanie stworzyć niepowtarzalny klimat powieści, czytając dzieciom audiobooki. Mogą też zmienić nastawienie młodych czytelników do literatury.

Recenzje książek i blogi literackie

Rodzice, którzy chcą zachęcić swoje dziecko do czytania książek, ale mają z tym trudności, nie muszą zmuszać go do czytania całych książek. Można zacząć od czytania krótkich i darmowych opowiadań. Jest ich wiele w internecie. Innym sposobem na zachęcenie do czytania jest polecanie książek z wysokimi ocenami. Opinie innych czytelników lub rówieśników, z którymi dziecko może się identyfikować, mogą być zachętą do wyboru określonej książki.

Młodzi czytelnicy mogą też początkowo czuć się nieco zagubieni, gdy zobaczą ogromny wybór książek dostępnych zarówno w księgarniach internetowych, jak i tradycyjnych. Dlatego warto polecać blogi literackie i wydawnicze, takie jak Virtualo. Mogą tam poczytać o interesujących ich gatunkach i znaleźć ciekawe pozycje. Fani audiobooków dowiedzą się też między innymi, którzy lektorzy najlepiej radzą sobie z czytaniem książek.

Spotkania z autorami, wspólne wyjazdy na targi książki

Innym sposobem na zachęcenie dzieci do czytania i promowanie czytelnictwa jest organizowanie wspólnych wyjazdów na targi książki i uczestniczenie w spotkaniach z autorami. Targi skupiają setki wydawnictw, hurtowni i instytucji kulturalnych. Jak sama nazwa wskazuje, sprzedawane są na nich książki (a także różne akcesoria do czytania).

Targi to jednak nie tylko kupowanie. Te kilkudniowe wydarzenia to przede wszystkim dobra zabawa. Oprócz stoisk z literaturą odbywają się także warsztaty dla dzieci i młodzieży. Nastolatkowie mogą wziąć udział w ciekawych i wartościowych panelach dyskusyjnych, poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. To także szansa na spotkanie z autorem i zamienienie kilku słów.

Istnieje wiele sposobów na zachęcenie dziecka lub nastolatka do czytania. Przedstawiliśmy metody zarówno dla opornych, jak i bardziej otwartych młodych czytelników. Podaliśmy wskazówki, które pomogą zapobiec przyszłym sytuacjom, w których dziecko odmawia czytania. Każda praktyka wymaga czasu i zrozumienia, ale także poświęcenia. Warto zachęcać maluchy do czytania, ponieważ przynosi to wiele korzyści.

People photo created by Lookstudio - www.freepik.com