Będziesz przerażony, zaschnie ci w gardle, serce będzie walić tak, jakby miało wyskoczyć z klatki piersiowej, a podczas nocnych spacerów do łazienki będziesz odczuwać większy niepokój. A gdyby tak poczytać horrory z innych krajów lub te napisane przez polskich mistrzów grozy? To wyjątkowa gratka dla tych, którzy lubią się bać. Oto kilka najlepszych klasyków horroru, które powinieneś znać. Przygotuj się na emocjonalny rollercoaster.

Frankenstein - Mary Shelley

Frankenstein to dzieło angielskiej pisarki Mary Shelley. Jest ona pionierką gatunku science-fiction. Frankenstein to XIX-wieczny horror, który do dziś fascynuje pokolenia fanów literatury grozy na całym świecie. Wielokrotnie adaptowano ją na ekran, a nawet 200 lat po jej publikacji studia produkcyjne wciąż wykorzystują tę historię, tworząc nowe adaptacje filmowe.

Co takiego fascynuje twórców i widzów we Frankensteinie od tak wielu lat? Mary Shelley napisała tragiczną, przejmującą i niepokojącą historię o Wiktorze Frankensteinie. Jest on zafascynowany elektrycznością i jej wpływem na żywe organizmy, a podczas eksperymentu powołuje do życia potwora. Potwór Frankensteina Shelley zwrócił uwagę czytelnika na kwestię odrzucenia i inności. Pokazała również niebezpieczeństwa i potęgę nauki. Potwór, który nie jest w stanie dopasować się do otaczającego go świata, zrobi tylko jedną rzecz.

Krew Manitou autorstwa Grahama Mastertona

Graham Masterton, mistrz horroru, to prawdziwy artysta. Brytyjski autor ma na swoim koncie wiele bestsellerów. Zaczął pisać powieści grozy w latach 70. i robi to do dziś. Jedna z jego pierwszych serii, Manitou - Krew Manitou, to bez wątpienia klasyka gatunku.

Blood of Manitou, czwarta część tej serii, to miejsce ponownego spotkania jasnowidza Harry'ego Erskine'a i jego wroga Misquamacusa. Historia rozgrywa się podczas epidemii wampirów. Krwiopijcy mają nadludzką siłę i zdolności fizyczne. Wirus szybko się rozprzestrzenia, a Misquamacus ukrywa się pod twarzą wampira. Erskine musi zaryzykować własne życie, by ocalić miasto.

To jest Stephen King

Powieści Stephena Kinga również uznawane są za klasykę gatunku. Tym razem skupiamy się na This, najbardziej przerażającej powieści autora, którą czytają miliony na całym świecie. Wielu czytelników miało problemy z dojściem do siebie po jej przeczytaniu. W To Kinga jest dużo strachu i postać, która żywi się strachem dzieci, a następnie je morduje.

Czytelnicy zostaną przeniesieni na zwykłą amerykańską prowincję. Jednak w tym miejscu nie ma nic zwyczajnego. Tylko dzieci są świadome różnic między Derry a innymi miastami. W miejscowych kanałach zapanował strach. Przybiera postać rzeczy, których główny bohater boi się najbardziej w kontakcie z dzieckiem. Jest wśród nich upiorny potwór, zmasakrowany klaun i obrzydliwe zwłoki. King zabiera nas w podróż, przez którą nikt nie chciałby przejść. Opowieść przyprawia o dreszcze i zapiera dech w piersiach... Chyba właśnie dlatego ciężko się od niej oderwać.

Joe Hill - NOS4A2

Można śmiało powiedzieć, że syn Stephena Kinga poszedł w ślady ojca. Czy bycie synem najsłynniejszego autora horrorów na świecie ułatwia czy utrudnia karierę pisarską? Joseph Hillstorm King opublikował już kilka udanych powieści pod pseudonimem Joe Hill. Bez wątpienia NOS4A2 jest jedną z najbardziej kultowych książek grozy. To książka, która spodoba się tym, którzy kochają wampiry.

Tytuł jest intrygujący i przyciąga uwagę czytelnika. Tytuł jest kombinacją liter i cyfr, które po rozszyfrowaniu można odczytać jako Nosferatu. Numer rejestracyjny starego Rolls-Royce'a, którego Victoria McQueen spotyka na swojej drodze, to NOS4A2. Dziewczyna musi stawić czoła przerażającemu duchowi i wielu niebezpieczeństwom. Książka ma prawie 700 stron, ale nigdy się nie nudzi. Hill świetnie wykorzystuje napięcie w całej historii. Fabuła może czasami przyprawić czytelników o dreszcze.

Opowieści niesamowite. Stefan Grabiński: Wszystkie opowiadania, nowele i inne utwory.

Dzieła polskiego pisarza grozy Stefana Grabińskiego to jedne z najbardziej kultowych opowieści grozy. Sprawią, że twoja krew stanie się lodowata. Opowieści niesamowite. Wszystkie opowiadania i nowele to zbiór 76 utworów autora, które przypadną do gustu każdemu, kto lubi się bać. Reputacja Grabińskiego jako polskiego Poego i polskiego Lovecrafta nie jest bezpodstawna.

U Grabińskiego znajdziemy mroczny i ponury świat: małe, tajemnicze miasta, odizolowane budynki czy opuszczone stacje kolejowe. Ten zapomniany, ale wartościowy autor horrorów z Polski jest ulubieńcem tych ostatnich. Spodziewajcie się pociągów-widm, tajemniczych stacji, ponurych, pustych dworców czy pasażerów, którzy znikają w niezwykłych okolicznościach. To horror w starym stylu, na miarę Poego czy Lovecrafta. Autor tworzy świat, który działa na wyobraźnię. Napięcie narasta powoli, budując w czytelniku niepokój. To 900 stron adrenaliny, niepokoju i strachu o los bohaterów.

Czarny Wygon. Słoneczna Dolina - Stefan Darda

Seria Czarny Wygon to bez wątpienia najnowsza pozycja na naszej liście. Stefana Dardę warto znać, jeśli szukamy horroru wśród rodzimych autorów. Pierwszy tom serii, Czarny Wygon, będzie idealnym zamknięciem naszego zestawienia. Słoneczna Dolina została wydana w 2008 roku. Akcja horroru toczy się powoli, ale fabuła jest dobrze zaplanowana, a powieść trzyma czytelnika w napięciu już od pierwszej strony.

Współczesna Polska Każdy mieszkaniec małej wioski skrywa mroczną tajemnicę. 50-letni dziennikarz zafascynowany zjawiskami paranormalnymi. Tajemniczy mail o przeklętym miejscu na Roztoczu. Mieszkańcy ogarnięci koszmarnym szaleństwem. Oto przepis autora na horror, który trudno będzie odłożyć.