Mogłoby się wydawać, że o kobietach w islamie słyszeliście już wszystko. Każda nowa książka o życiu płci pięknej w narodach Bliskiego Wschodu odkrywa przed światem coś nowego. Nie jest łatwo umieścić dramatyczne historie i zwyczaje krajów Bliskiego Wschodu w odpowiedniej perspektywie. Ważne jest, by do obyczajów i historii świata islamu podchodzić z wrażliwością. Oto kilka poruszających książek o muzułmańskich kobietach - niektóre napisane przez arabskich obserwatorów, a inne przez kobiety, które żyły w świecie arabskim.

Sekretne życie arabskich kobiet

Katherine Zoepf, amerykańska dziennikarka, pracowała dla "New York Timesa" w Syrii i Libanie w latach 2004-2007 oraz w Bagdadzie w 2008 roku. Jest pisarką, która swoje doświadczenie, wiedzę i historie zasłyszane od kobiet wykorzystała do napisania książki o kobietach w islamie. The Secret Lives of Arab Women, autorstwa Katherine Zoepf, to portret muzułmanki z innej perspektywy.

Jej rozmówczynie pochodziły z Libanu, Egiptu i Syrii, a także z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Różnorodność arabskich zwyczajów, opinii, zasad i poglądów rzuca nowe światło na sposób postrzegania kobiet w islamie. Autorka przedstawiła kilka szokujących historii. Innym razem pokazuje kulturę muzułmańską jako różnorodną i daleką od naszych stereotypów. Kobiety są silne i walczą o utrzymanie swojej pozycji w skostniałej hierarchii.

Nadia Hamid: 3 książki polskiej żony, która wyszła za Libijczyka.

Nadia Hamid, popularna w Polsce autorka książek o kobietach w islamie. Była, a właściwie jest, kobietą taką, bo od przeszłości nie da się uciec. Nadia Hamid swoją historię rozpoczęła w Polsce w latach 80. Poznała libijskiego studenta, który studiował wtedy w Polsce. Zakochała się, wyszła za niego za mąż i przeniosła się do jego ojczyzny.

W Polsce był łagodnym, opiekuńczym człowiekiem. Ale w swojej ojczyźnie stał się surowym władcą i panem. W książce "Gorzka pomarańcza" autorka opisuje, jak koszmarne życie Polki zmieniło się w rzeczywistość. W kolejnej części swojego reportażu partycypacyjnego Jarzmo przeszłości nadal skupia się na jej losach, gdy uciekała do Polski. Cierpienie kobiety nie skończyło się wraz z odzyskaniem wolności. Wciąż odczuwa konsekwencje swojego rozwodu.

Nadia Hamid postanowiła nie ograniczać się jedynie do spisania własnych doświadczeń. Dzieci szariatu skupia się na prawdziwych historiach trzech kobiet z małżeństw Libijczyków i Polaków. Przedstawia perspektywę matek, które chcą chronić swoje dzieci przed bezwzględnymi mężczyznami, mężczyznami, którzy grożą, że zabiorą im własne dzieci i wpoją im surowe zasady islamu. Virtualo oferuje pakiet trzech e-booków Nadii Hamid o kobietach islamu, każdy z nich to nieco ponad 150 stron.

A co jeśli się zakochałeś? W takim razie współczuję. Opowieści z Omanu

Agata Romaiuk, autorka książki Z miłości? W takim razie współczuję. Tales from Oman wyjechała do tytułowego Omanu po tym, jak jej mąż dostał tam nową pracę. Myślała, że będzie mogła głosić kobietom w Omanie kazania, by uwolniły się od hidżabu. Nie zdawała sobie sprawy, jak bardzo się myliła. To kolejna książka o kobietach w islamie napisana przez polską autorkę, którą warto przeczytać. Jest jednak wyjątkowa, bo w fascynujący sposób opowiada o jedynym polskojęzycznym kraju na "O".

Przeczytacie o sułtanie, który ucywilizował niepiśmienną społeczność, lud jedzący rękami i jeżdżący na kozach. Przekształcił ich w obywateli XXI wieku, korzystających z salonów piękności i jeżdżących po sześciopasmowych drogach. Historia Romaniuka to opowieść o kontrastach. Kozy stoją obok luksusowych samochodów na lotnisku.

Motywem przewodnim są historie kobiet w islamie. Codziennie widzimy ograniczanie praw i przedmiotowe traktowanie kobiet w małżeństwie.

Księżyc przez Nikab. Polska muzułmanka w Egipcie

Kiedy wspomina się o Egipcie, pierwsze co przychodzi na myśl to piramidy w Gizie i Sfinks. Dużą rolę odgrywają też rafy koralowe. Ewa Zarychta, jej mama Monika Abdelaziz i ich córka od lat prowadzą wspólnie interesy w Egipcie. Napisały też książkę "Księżyc zza Nikabu". Są polskimi muzułmankami mieszkającymi w Egipcie i dzielą się informacjami na temat islamu i relacji z innymi obcokrajowcami.

Autorzy przedstawiają również zderzenie dwóch religii. Wychowali się w środowisku chrześcijańskim, a w dorosłym życiu przeszli na islam. W książce czytelnicy odkryją m.in. jasne i ciemne strony życia muzułmańskich kobiet, różne oblicza egipskich mężczyzn, czy Egipt taki, jaki jest, czyli życie, jakiego nie znajdziecie w kurortach.

Ilość książek Polek o muzułmankach pokazuje, jak bardzo fascynują nas islamskie zwyczaje, obrzędy i tradycje. Islam to fascynujący świat. Ale niezrozumienie i niewiedza mogą uczynić go niebezpiecznym.

Książki o muzułmankach mogą być ostrzeżeniem przed tym, co może się stać, jeśli prawa kobiet zostaną ograniczone także w narodach chrześcijańskich. Pokazują też wielką siłę kobiet.