Wyzwania czytelnicze to obowiązkowy punkt noworocznych postanowień. Jakie są najpopularniejsze wyzwania książkowe? W jakie książki warto celować w nowym roku? Dlaczego warto wyznaczać wyzwania czytelnicze? Oto szybki przegląd postanowień noworocznych dotyczących czytania.

Przeczytam 52 książki w 2021 r.

Jest to najbardziej popularne wyzwanie. Polega na czytaniu jednej książki w tygodniu. Liczba przeczytanych książek na koniec jest ważniejsza niż autor, gatunek czy grubość.

To wyzwanie zmotywuje Cię do większego czytania, ale nie zapominaj: nic nie jest wymuszone. Twoje wyzwanie powinno być realistyczne i uwzględniać Twoje możliwości: ile czasu na czytanie możesz poświęcić, jak szybko czytasz i czy masz książkę w ręku. To ostatnie jest chyba najłatwiejsze. Zapewne masz stos książek, które chciałbyś przeczytać. Dobrym pomysłem jest jednak sprawdzenie aktualnych promocji na książki i ebooki na Blix.pl, aby zaopatrzyć swoje czytniki w nowe tytuły. Ważne, aby zmodyfikować to wyzwanie "pod siebie", np. będę czytać jedną książkę miesięcznie (czyli 12 książek w ciągu roku).

Wkrótce opublikujemy poradnik, który pomoże Wam znaleźć więcej czasu na czytanie.

Będę czytać książki napisane przez pisarzy z krajów sąsiadujących z Polską

Rynek zalewają książki pisane przez autorów anglojęzycznych. A co z naszymi najbliższymi sąsiadami? W 2021 roku zachęcamy do czytania nowych autorów, m.in. z Niemiec, Czech i Rosji, a także Ukrainy.

Marc Elsberg to najpopularniejszy niemiecki pisarz ostatnich lat. Znany jest z trzymających w napięciu thrillerów. W Blackout Elsberg kreśli ponury obraz tego, co może się stać, gdy nasze miasta nagle stracą prąd. Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia prąd zostaje odcięty... w Europie. W zimie. Stary kontynent pogrąża się w ciemności. Ludzie zaczynają zmagać się z brakiem podstawowych potrzeb, takich jak woda, jedzenie i ciepło. W ciągu kilku dni zaczyna panować niewyobrażalny chaos. Chciwość to książka, która skupia się na kryzysie finansowym wywołanym przez kapitalizm. Elsberg natomiast w Helisie porusza temat zabawy z genami. Te książki są trudne do odłożenia.

Czeska literatura to synonim wojownika Szwejka. My jednak polecimy coś nowszego i równie rozrywkowego. Poznajcie Evzena i jego serię o nietypowym arystokracie. Kostkowie wracają z Ameryki do Czech, aby przejąć ich dawną siedzibę, zamek Kostka. W zamku przebywa dotychczasowy personel: kasztelan (castellan), ogrodnik (gardener) i kucharz. Jak nowi właściciele poradzą sobie w nowej rzeczywistości, w której przyszło im żyć? Jak zostaną zmuszeni do odgrywania ról, których nigdy wcześniej nie odgrywali? Obiecujemy, że Ostatni Arystokrata i jego kolejne części, Arystokrata na koniu oraz Arystokrata i fala zbrodni w Zamku Kostka sprawią, że będziecie się śmiać.

Rosja. Tołstoj, Dostojewski, Bułhakow. A co z... Dmitry Glukhovsky? Jego cykl Metro jest bestsellerem w Europie. Można było przypuszczać, że ostatni epizod w historii cywilizacji będzie osadzony w przejmującej atmosferze, jaką tworzy moskiewskie metro. Czy człowiek, który we śnie sięgał gwiazd, byłby godzien skończyć jak szczur sto metrów pod ziemią? Mało prawdopodobne? Metro 2033, kultowy rosyjski bestseller, który przykuł uwagę ponad 2,5 miliona czytelników, zmieni Twoje zdanie. Ten thriller SF to uczta rozrywkowa, z wartką akcją, sugestywnie i żywo opisanym światem. To portret człowieka na końcu cywilizacji. To przejmujące badanie jego niezmiennego charakteru. To portret świata po jego końcu.

Czas przywrócić klasykę. Opowiadania Tarasa Szewczenki można bezpłatnie pobrać z Virtualo.pl. Pisarz, etnograf i malarz. Wybitny przedstawiciel romantyzmu. Bohater narodowy Ukrainy. Jego opowiadania dotyczą życia w Imperium Rosyjskim w latach 1830-1950.

Sięgam po gatunki, po które jeszcze nie sięgałam

Mamy tendencję do grawitowania w kierunku gatunków, które są nam znane i lubiane: kryminałów, romansów czy literatury pięknej. Zachęcamy do spróbowania czegoś nowego w 2021 roku, którego być może do tej pory unikaliście. Czy fani horrorów mogą przejść na literaturę obyczajową? Czy czytelnicy niegrzecznych powieści polubią science fiction? Warto spróbować.

Jak często sięgacie po książki popularnonaukowe? Ukryty geniusz Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego może przekonać Cię do czytania większej ilości literatury popularnonaukowej. Pigułki na umysł, hakerzy mózgu i sekrety inteligencji. Autor testuje na własnej skórze skuteczność rewolucyjnych "pigułek rozumu" i elektrostymulacji, opowiada mroczną historię testowania inteligencji i spotyka sawantów. Z ironią opisuje też Mensę, której jest członkiem, i bezlitośnie obnaża słabości tej organizacji.

Mniejszą popularnością cieszy się również science fiction. Kiedy słyszymy SF, od razu myślimy o statkach kosmicznych, laserach i potyczkach z udziałem ufoludków. Science fiction to nie tylko podróże międzygwiezdne i kosmici. Do science fiction zalicza się również Frankenstein. Jest to historia Victora Frankensteina ożywiającego potwora. Do science fiction zalicza się Opowieść podręcznej dziewczyny Margaret Atwood. Ta wstrząsająca wizja została spopularyzowana przez serial HBO.

Będę nie tylko słuchać książek, ale także je czytać.

Książki można czytać i słuchać. Powinieneś spróbować audiobooków, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Audiobooki pozwalają czytać więcej. Sprawiają też, że nudne czynności stają się przyjemniejsze, takie jak sprzątanie, mycie naczyń czy długie podróże.

Zalecamy, abyś rozpoczął swoją audiobookową podróż od krótkich opowiadań. Krótkie teksty sprawiają, że łatwiej jest się skupić na słuchaniu. Do tego jedno opowiadanie to idealna ilość materiału do słuchania na raz. Antologia polskiego cyberpunku nadaje się do tego idealnie. Cyberpunkowa Polska przyszłości: dystopijna i rządzona przez korporacje. Rozwarstwienie społeczne prowadzi do walk wśród elit i przestępczego podziemia. Czy postęp technologiczny, który pozwala ludziom robić rzeczy wcześniej niemożliwe, pozbawi ich człowieczeństwa? Na te i inne pytania odpowie 5 opowiadań mistrzów polskiego sci-fi.

Powieści przygodowe to najlepszy wybór, jeśli macie ochotę na coś dłuższego. Kwestia ceny to dramat radiowy na podstawie powieści Zygmunta MIloszewskiego. Przygoda na śmierć, nauka i religia przeciwko układom i mafii oraz miłość na dobre i złe. Pytanie o cenę Bogdan Smuga i Zofia Lorenz, ocierając się o śmierć, tropią skarb Ajnów.

Szukam książki ze słynną adaptacją filmową

Są pewne filmy, które zna prawie każdy. Czy czytaliście powieści, które zostały zaadaptowane na najpopularniejsze filmy? Zachęcamy do zapoznania się z książkami, które widzieliście na ekranie w 2021 roku. Być może niejedna z nich Was zaskoczy.

Jurassic Park: Nublar Island i wyjątkowy eksperyment, który ma na celu ożywienie jurajskich potworów. Kto nie widział wcześniej tego przerażającego filmu o dinozaurach? Jeśli jesteś fanem Stevena Spielberga i kibicowałeś bohaterom w ucieczce przed velociraptorami, czy velociraptorami? ??? Koniecznie musicie przeczytać thriller autorstwa Michaela Crichtona.

Ojciec chrzestny to kolejny klasyczny film. A jak jest z książką? Po prostu fenomenalna! Gwarantujemy słynny fragment: "Pewnego dnia, ten dzień może nigdy nie nadejść, poproszę cię o przysługę". Ale do tego czasu proszę potraktować ją jako prezent z okazji ślubu mojej córki" - czytamy głosem Marlona Brando.

Genialne efekty, oszałamiające plenery i fantastyczna ekranizacja... Tak, filmowa trylogia "Władca Pierścieni" jest znakomita. Czy jest jednak w stanie w całości oddać książkowy oryginał? Naszym zdaniem rok 2021 będzie najlepszym czasem na zapoznanie się z monumentalnym dziełem Tolkiena.

Zachęcamy do wyznaczenia własnych ilościowych i jakościowych celów czytelniczych. Łamcie schematy, odkrywajcie nowych autorów, czytajcie klasyki i wyruszajcie w niesamowite podróże po książkowych światach w 2021 roku. Ten, kto czyta książki, prowadzi podwójną egzystencję (Umberto Eco).