Ministerstwo Prawdy, w nowomowie Miniprawdy, było strzelistą piramidą z białego betonu, w której odbijały się wszystkie inne budynki. Była to masywna piramida z błyszczącego betonu, która wspinała się tarasami na wysokość trzystu metrów. Winston widział wyraźnie, z okna swojego mieszkania: WOJNA TO POKÓJ; WOLNOŚĆ TO NIEWOLA; IGNORANCJA JEST SILNIEJSZA.

Ta najbardziej przerażająca wizja przyszłości, licząca sobie 72 lata, nie straciła na aktualności. Na emigracji pierwsze polskie tłumaczenie Roku 1984 ukazało się już w 1953 roku. Nawet ci, którzy nie czytali Orwella, będą znali takie pojęcia jak Wielki Brat, Newspeak czy Thoughtcrime. Dorota Konowrocka Sawa i Wydawnictwo W.A.B. pokusili się o nowe tłumaczenie tej kultowej powieści, zastępując Wielkiego Brata Wielkim Bratem. Kuszono się o ponowne tłumaczenie tej kultowej książki, zastępując Wielkiego Brata Wielkim Bratem.

Zachęcamy do przeczytania "Roku 1984", jeśli jeszcze tego nie zrobiliście! Książka dostępna jest również jako audiobook z fantastyczną ścieżką dźwiękową stworzoną przez Tymona Tymańskiego.

Stworzyliśmy listę dystopijnych światów literackich, które czytelnicy mogą odwiedzić.

Opowieść podręcznej autorstwa Margaret Atwood

Freda jest Handywoman w Republice Gilead. Ma bardzo mało praw. Może wychodzić z domu tylko raz w tygodniu, ma zakaz czytania, więc wszystkie napisy są zastąpione obrazkami, musi też co miesiąc oddawać się swojemu panu. Status Fredy jako Kobiety Podręcznej zostanie odebrany, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia.

Platforma HBO zaadaptowała książkę Margaret Atwood na serial telewizyjny. Książka jest gorącym tematem za każdym razem, gdy ograniczane są prawa kobiet. Czy wstrząsający świat wizji "A Handy Story" mógłby kiedyś stać się rzeczywistością?

451 stopni Fahrenheita autorstwa Raya Bradbury'ego

Jak wyglądałby świat, w którym książki są niszczone? Jak przetrwać w świecie, w którym zakazana jest wszelka wiedza na papierze, a także krytyczne myślenie? Guy Montag jest strażakiem. Nie zajmuje się gaszeniem pożarów. W świecie stworzonym przez Raya Bradbury'ego zadaniem strażaków jest wzniecanie pożarów, a dokładniej niszczenie najbardziej zakazanego z dóbr, źródła wszelkiej niezgody i nieszczęścia: książek.

Czy książka krytykująca współczesne media i ich ogłupianie społeczeństwa jest nadal aktualna? Przekonajcie się sami.

Aldous Huxley "Nowy wspaniały świat

To druga, po "Roku 1984", najsłynniejsza antyutopia XX wieku. W świecie w 2541 roku dominuje seks, prymitywne rozrywki i narkotyk soma. Ludzie są tworzeni poprzez klonowanie i od niemowlęctwa poddawani rozbudowanym warunkom psychologicznym i biologicznym. Wszystko jest w porządku, a ludzkość osiągnęła stan szczęśliwości. Ale czy to prawda? Jak żyć w "nowym wspaniałym świecie"?

Kazuo Ishiguro, Nie opuszczaj mnie

Kazuo Ishiguro jest laureatem literackiej Nagrody Nobla z 2017 roku. Tka on opowieść o szkole z internatem, w której na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się normalne: zawiązują się przyjaźnie, pojawiają się pierwsze miłości. Absolwenci tej szkoły nigdy nie wyjeżdżają na wakacje. Wszystkie te dzieci nie są przeznaczone do normalnego życia. Stopniowo, poprzez przypadkowe aluzje i wskazówki, ujawnia się ponura, a zarazem przerażająca tajemnica ....

Książka była nominowana w 2005 roku do Nagrody Bookera, a w 2010 roku doczekała się ekranizacji w reżyserii Marka Romanka.

Mechaniczna pomarańcza autorstwa Anthony'ego Burgessa

To kolejna ważna antyutopia współczesności, obok "Roku 1984", "Nowego wspaniałego świata" czy "My" Zamiatina. Rozgłos przyniosła jej kultowa adaptacja filmowa Stanleya Kubricka z 1971 roku.

Akcja powieści rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości i w bliżej nieokreślonym mieście. Akcja powieści rozgrywa się w przyszłości, która jeszcze nie została zdefiniowana, i w mieście, które też nie jest do końca zdefiniowane. Alex DeLarge jest głównym bohaterem książki. To młody inteligentny mężczyzna, który pochodzi z dobrej rodziny, ale jest też gwałcicielem, i przestępcą, kierującym grupą młodocianych przestępców.