Każdy miesiąc jest inny, a to przekłada się na książki, które czytamy lub audiobooki, których słuchamy. Wybraliśmy 10 audiobooków, które naszym zdaniem są najciekawsze na czerwiec. Są wśród nich klasyki, do których warto powrócić, pozycje nawiązujące do aktualnych trendów czytelniczych czy nowości z kategorii must-listen.

Statystycznie rzecz ujmując

Statystycznie rzecz biorąc autorstwa Janiny Bąk ukazała się w marcu 2020 roku, ale już od ponad roku znajduje się na listach bestsellerów zarówno w naszej wirtualnej księgarni, jak i w księgarniach stacjonarnych. Trudno się dziwić, że tytuł popularnonaukowy jest bestsellerem. Świadczy to o jakości i atrakcyjności książki.

Zapewne wielu czytelników już ją przeczytało ze względu na jej popularność. Po niedawnym, głośnym, szczerym wywiadzie autora z Wysokimi Obcasami, warto tę książkę przeczytać ponownie, aby uzyskać nową perspektywę.

Z drugiej strony ci, którzy nie znają tego popularnonaukowego audiobooka powinni wiedzieć, że jest to książka o statystyce. Pierwszą myślą była nuda. Prawda jest taka, że nie mogło być to dalsze od przypadku. Statystyki są przedstawione w przystępny sposób, z dużą dozą humoru. To właśnie dlatego ta pozycja cieszy się tak dużą popularnością.

Szadz

Szadzia nie była jedyną książką Igora Brejdyganta, która doczekała się serialowej adaptacji. Rysa, inny kryminał tego samego autora, również zostanie zaadaptowany na potrzeby telewizji. Obie historie zostały dobrze przyjęte przez widzów. Dla tych, którzy jeszcze nie czytali lub nie słuchali detektywistycznych, sensacyjnych powieści Brejdyganta to Szadz jest idealną pozycją do obejrzenia w czerwcu.

Fani mrocznych i tajemniczych historii z przyjemnością posłuchają takiego audiobooka w ciepłe letnie wieczory. Takich, w których pedantyczny morderca młodych kobiet musi zmagać się z zadziorną panią detektyw, która walczy z seksizmem podczas prowadzenia śledztwa i niekompetencją swoich szefów. To kryminał z filmowym rozmachem. Brejdygant napisał scenariusze kilku odcinków tej serialowej produkcji, był także scenarzystą Ultraviolet czy Belle Epoque.

Zwolennicy

Ostatnie trendy obejmują wątki prawne w audiobookach, filmach i książkach. Popularność opowieści o niekonwencjonalnych prokuratorach i prawnikach stale rośnie. Jeśli jesteś fanem Adwokatów Doroty Kowalskiej, możesz spodziewać się raczej prawdziwych gwiazd polskiej palestry niż fikcyjnych.

Odkrywają oni przed autorką kulisy swoich najważniejszych i najtrudniejszych spraw medialnych. Wspomniana jest afera Rywina, Srebrna spółka z zabójstwem Geralda Bingfellnera, sprawa krzysztofa olewnika czy Leszka czarneckiego. Dzięki temu utworowi non-fiction dowiesz się więcej o polskim systemie sprawiedliwości i jego wadach. Ta pozycja non-fiction pozwoli ci spojrzeć z nowej perspektywy na pracę wykonywaną przez prawników, którzy reprezentują nie tylko gangsterów, ale także zwykłych ludzi walczących o sprawiedliwość.

Ukryte motywy. Zbrodnie, sprawcy i ofiary. Z archiwum profilera

Jest to dzieło z gatunku non-fiction. Tym razem rzeczywistość kryminalna pokazana jest z innej perspektywy. Ukryty motyw został napisany przez katarzynę bondę we współpracy z dr. Bogdanem lachem, jednym z najlepszych polskich profilerów. Autorzy prowadzą czytelników przez prawdziwe sprawy, by na końcu złapać przestępców.

Trudno jest go zidentyfikować, a profiler odgrywa w tym dużą rolę. Bonda zdradza tajniki tego zawodu, pozwalając nam zrozumieć, jak powstaje profil przestępcy. Pokazuje nam, jak podkreśla Lach, że nie należy dać się zwieść złoczyńcy i wykorzystywać wszystkie tropy, choćby najmniejsze, by znaleźć winnego.

Czuły przewodnik. Droga kobiety do poczucia własnej wartości

Natalia de Barbaro w Czułym przewodniku ujawnia prawdę o kobietach, które żyją w zaprzeczeniu. To książka, którą kobiety czytają i kupują egzemplarze, by podarować innym kobietom w swoim życiu: matkom, siostrom czy przyjaciółkom. To książka, która pomaga im żyć po swojemu.

Czuły przewodnik jest jak manifest, który mówi, żeby nie przedkładać potrzeb innych ludzi - małżonków, rodziców, współpracowników, przyjaciół - nad swoje własne. Mówi, że należy traktować swoje "ja" jak najlepszego przyjaciela. Każda kobieta znajdzie w tym audiobooku wiele stwierdzeń, które z nią rezonują. Ten audiobook jest czytany przez Maję Ostraszewską. Jej głos idealnie pasuje do treści i słuchamy go z przyjemnością, bo jest znajomy.

Chłopiec z lasu

Wśród audiobooków polecanych na czerwiec nie brakuje kryminałów. Leszek Filipowicz, podkładający głos uwielbianej narracji Leszka Cobena, przeczytał najnowszy kryminał od mistrza zwrotów akcji, Harlana Cobena. Chłopiec z lasu to książka, która wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Dzieje się tak dlatego, że fabuła została zarysowana już na samym początku.

Na rozwinięcie fabuły trzeba będzie chwilę poczekać. Warto czekać, bo Chłopiec z lasu wcale nie jest dzieckiem, a dorosłym, który spędził w lesie swoje dzieciństwo. Jest właścicielem firmy detektywistycznej i angażuje się w poszukiwania nastolatków, którzy zaginęli w mieście. Jego partnerem zostaje 70-letni adwokat. Przeżycia tej niekonwencjonalnej pary zaintrygują każdego.

Wędrujące dusze

Wędrówka dusz, autorstwa dr Michaela Newtona, to bestseller, który odpowiada na jedne z najtrudniejszych pytań ludzkości: czy dusza ludzka jest wieczna, co czujemy tuż przed i po śmierci oraz jaki jest cel życia. Niektórzy wierzą w niebo, inni w reinkarnację, a jeszcze inni nie wierzą w nic po śmierci.

Dr Newton zastosował techniki hipnozy autora na 29 pacjentach. Następnie przyjrzał się ich ukrytym wspomnieniom dotyczącym życia po śmierci. Są to potężne opisy wydarzeń, które miały miejsce pomiędzy poszczególnymi wcieleniami tych ludzi. Audiobook Wędrówka dusz powinien być wysłuchany, niezależnie od tego, czy wierzysz w życie po śmierci, czy nie. Książka jest pełna metafizycznych pytań i zagadnień, które pomogą Ci lepiej zrozumieć siebie i zbadać życie i śmierć w innym świetle.

Pytanie o cenę

Kwestia ceny, autorstwa Zygmunta MILOSZEWSKIEGO została wydana w 2020 roku. To wielowarstwowy thriller-przygodowy o wyprawie trzech niezależnych badaczy w samo serce syberyjskiej Rosji. Celem jest odkrycie tajemnic Ajnów, które zostały utajnione i wciąż nie są do końca poznane. Fanom gatunku na pewno się spodoba.

Oryginalna superprodukcja audio A Question of Price autorstwa KrzysztofaCzeczota zachwyci fanów radiowych dramatów. Gwiazdą tej superprodukcji audio jest Aleksandra Popławska. W głównych rolach występują także Rafał Zawierucha, Arkadiusz Jakabuk i Aleksandra Popławska. W produkcji występuje aż 40 głosów. Efekty dźwiękowe i ścieżka dźwiękowa wykorzystywane są w pierwszej minucie spektaklu.

Joe Dispenza - Medytacja - Jak przełamać nawyk bycia sobą

Meditation - How To Break The Addiction of Becoming Yourself to audiobook motywacyjny, który porusza kwestie samorozwoju i duchowości. Pomaga również poprawić jakość życia. Jego autor, dr Joe Dispenza, jest neurobiologiem, który udowadnia, że można zmienić swój umysł w zaledwie cztery tygodnie.

Nie jest to kolejny poradnik motywacyjny z niskim wkładem własnym. Wiele osób, które przeczytały książkę i wprowadziły wskazówki w życie, dziękuje autorowi. Odzyskali kontrolę nad swoim życiem i przeprogramowali je. Audiobook ten doskonale nadaje się do słuchania podczas ćwiczeń, takich jak bieganie czy jazda na rowerze. Będzie też świetnym towarzyszem długich przejażdżek samochodowych.

Mitologia słowiańska

Książki historyczne, zwłaszcza te traktujące o mitologii, to dziwne twory. Znamy bóstwa i opowieści z mitologii greckiej, rzymskiej czy egipskiej. Na ich podstawie powstają zarówno filmy animowane, jak i live-action dla starszych widzów. Niewiele jest informacji o mitologii starożytnych Słowian, która powstała na podstawie ich wierzeń i praktyk.

Indoeuropejskie ludy Europy Wschodniej i Środkowej miały swoich bogów i demony, którym przewodził Perun. Mitologia Słowian, autorstwa Jakuba Wrony i Mateusza Bobrowskiego, to audiobook, który pozwoli Wam zanurzyć się w tym świecie. Autorzy posługują się przyjaznym językiem, opisując przygody bóstw i tzw. słowiańskich demonów. To ważna rola w popularyzacji wierzeń naszych przodków. Warto do tego dążyć.